AUTOŠKOLA KŘIŽOVATKA - Rozhovor č. 1

20.05.2013 19:23

Autoškola Bc. Aleny Křížové ve Frýdku - Místku

Bc. Alena Křížová žije ve vesničce u Frýdku-Místku a výuce autoškoly se věnuje už víc než 13 let.

Sama o sobě říká:
" Fascinuje mě člověk, jako bytost nebo živočišný druh. Zajímá mě všechno, čím se dá lépe pochopit jeho životní cesta a proč tady vůbec jsme. S tím souvisí astrologie, četba, numerologie, zdravý  životní styl, masáže a trávení času s mými 4 dospělými dětmi."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mluvíte svým dětem do řízení i mimo výuku?

V zásadě ne, ale jsou chvíle, kdy mi některé zlozvyky připadají nebezpečné a upozorním na ně.

 

Jak jste se dostala k výuce Autoškoly?

Před 23 lety jsem začala pracovat ve školství. Během změn, které přicházely, jsem se stále musela učit a zdokonalovat. V roce 2000 jsem v Pardubicích absolvovala kurz pro učitele autoškoly a začala vyučovat jízdu na střední škole pro skupinu T a B, poté jsem chvíli vypomáhala u kolegy při výuce skupiny A.

 

Co vedlo k vzniku Vaší Autoškoly?

Vzdělávání mladých lidí a rozšiřování jejich obzorů mě velmi bavilo, chtěla jsem si dělat věci podle svých představ, být s odvedenou prací spokojená, a aby mě naplňovala.

 

Co pro Vás AUTOŠKOLA KŘIŽOVATKA vlastně znamená?

Možnost seberealizace, obohacování se s druhými lidmi navzájem, snaha o zvýšení kvality výuky autoškol v tomto městě. Také umožnit žákům, aby si vybrali toho správného učitele.

 

Vzpomínáte si na dobu, kdy jste dělala řidičák vy sama?

Ano, vzpomínám. Řidičák jsem dělala mnohokrát a úroveň zkoušek kdysi a dnes, se nedá absolutně srovnávat. Obtížnost dnes je mnohonásobně vyšší. Před 35 lety jsem začínala malou motorkou, následovalo osobní auto, velká motorka, traktor, jízdní souprava s přívěsem a autobus. Při zkoušce pro osobní auto jsem projela přes prázné město a pár křižovatek (snad pouze jednu světelnou), zaparkovala jsem a v podstatě bylo po zkoušce.
 

Vyučovalo se v té době jinak?

Výuka byla na vysoké úrovni pod vedením Svazarmu (svaz pro spolupráci s armádou), zkušební jízda probíhala s policistou. Dnešní zkoušky jsou obtížné a s těmi kdysi, nesrovnatelné. Ostatní zkoušky v pozdějších letech byly mnohem těžší. Teoretické znalosti v podstatě zůstávají stejné, ale zkouška z praktické jízdy při dnešním provozu, je velmi náročná. 

 

Změnili se za Vaši kariéru i žáci?

Ano, určitě. Kdysi měli žáci o všechno daleko větší zájem, byli zvídaví. V té době se hlavně chtěli něco dozvědět. V dnešní době převažují žáci bez zájmu.

 

Jací jsou jejich nejčastější strašáci na cestách?

Pro řidiče jednoznačně chodci a cyklisté (smích). Dále taky složitost křižovatek, která se nedá srovnat s jinými městy, kde jsem vyučovala. Například žáci z Bystřice nad Pernštejnem, Ždáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě nebo jen Frýdlantu nad Ostravicí, to mají mnohem jednodušší.

 

U které části zkoušky žáci nejčastěji propadnou?

Každý jsme získali do vínku jiné talenty a dary, pro někoho je velmi obtížná zkouška písemná a jsou manuálně zruční, někdo jiný se naopak naučí testy, ale jeho motorické schopnosti a koordinace pohybu nejsou na tak vysoké úrovni a mají problémy s praktickou jízdou. Avšak za sebe bych řekla, že daleko náročnější je praktická jízda a žáci na ní častěji vypadávají.

 

Jak je Vám, když žák propadne u zkoušky?

To je velice individuální – zvládnutí zkoušky je dnes velice obtížné (hlavně jízda), všude číhá spousta nástrah, které jsou nepředvídatelné a nevyzkoušené (sanitka), stav cest, objíždky, omezení rychlosti a jiné. Z části to beru jako prohru nebo vlastní selhání, ale vždy záleží na konkrétním žákovi.

 

Kdo řídí lépe; Muži nebo ženy?

Já bych řekla, že to je 50 na 50. Netroufnu si to jednoznačně určit. Muži jsou určitě lepší v logickém zvládání situací, avšak častěji jsou zbrklí. Ženy jezdí s rozvahou, spíše jsou hodně opatrné a méně si věří. Záleží to i na věku. Je rozdíl, zda si průkaz dělá mladší člověk nebo starší.

 

Jak se k Vám chovají ostatní řidiči na cestách?

Mnozí jsou velmi ohleduplní, ale najdou se i agresivní řidiči, kteří troubí, pokud se třeba něco nepovede hned na poprvé. Někteří se chtějí za každou cenu dostat před autoškolu, aby jim nepřekážela, a mnohdy tím žákům u zkoušky velmi zkomplikují život.

 

Jaká je vlastně konkurence v tomto městě?

Ve městě je přihlášených přes 30 učitelů, což je hodně velká konkurence. V době, kdy jsem dělala autoškolu na osobní automobil já, šetřila jsem na ni přes 2 měsíce (to jsem měla na svou dobu vysoký plat). Dnes je cena autoškoly jako minimální mzda na trhu práce za měsíc. Dobrá autoškola by měla stát minimálně 12.000 Kč, aby se dala dělat na vysoké úrovni. Kvalita klesá, díky neustále honbě za nejnižší cenou, mnohdy to také vypovídá o řidičích na cestách.

 

Proč je těžké se udržet?

Hlavně díky neustálému snižování cen autoškol. Chci svou práci dělat kvalitně, avšak každý chce být za svou práci dobře ohodnocen a mít z toho dobrý pocit.

 

Co pro Vás znamená dělat své povolání opravdu kvalitně?

Chci, aby byl zákazník spokojen, také aby dostal to, za co si zaplatil. Chci vychovávat ohleduplné řidiče, kteří si na silnici umí poradit. Naplňuje mě, když vidím, že učení jim jde dobře a oni sami jsou spokojeni. Snažím se vypracovat k ideálu učitele s typickými vlastnostmi: sebeovládání, spolehlivost, odpovědnost, svědomitost, trpělivost, předvídavost, obezřetnost a vytrvalost.

 

Jaké jsou hlavní výhody výuky a proč by měl jít zákazník k Vám?

Hlavní výhodou je individuální učební plán, dále také to, že jsem klidná žena a své dlouholeté zkušenosti umím plně využít. Používám opravdu kvalitní a osvědčený výukový program. Orientuji se na aktuální problémy v dopravě. Důležité je Pozitivní myšlení bez zbytečného křiku.

 

Vaše plány do budoucna?

Pro zpestření výuky plánuji zavést simulátor jízdy a modernější metodu výuky, která vyřeší problémy se soustředěním, pozorností, pamětí, a nebo jen dokáže člověka uvolnit.

 

Ráda bych poděkovala za čas, který si na mě paní Křížová udělala, přeji ji zvídavé žáky, ohleduplné řidiče na cestách a tisíce kilometrů ujetých bez nehod. Vy milí čtenáři, se příští pondělí můžete těšit na další z řady osobností, kteří svou práci dělají s láskou a kvalitně.

 

Kontakt:

Autoškola Bc. Aleny Křížové
Na Poříči 595, 738 01, Frýdek-Místek
731 932 735
AutoskolaKrizovatka@email.cz
https://www.AutoskolaKrizovatka.cz

Diskusní téma: AUTOŠKOLA KŘIŽOVATKA

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek